KONFERENCJE

konferencjaW dniach 29 i 30 października 2019 r. w Łodzi i Zgierzu zorganizowano dwie konferencje podsumowujące IV edycję projektu Uczysz się ty, uczę się ja pt. Upowszechnianie idei dwujęzyczności z językiem angielskim wśród nauczycieli wychowania przedszkolnego. Organizatorami konferencji byli Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi, Przedszkole Miejskie Nr 99 w Łodzi oraz Miejskie Przedszkole Nr 12 w Zgierzu. W łódzkiej konferencji wzięły udział panie Elżbieta Obarek – Gałka, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Łodzi oraz Iwona Oszczepalska, inspektor Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta w Łodzi. Podczas konferencji zgierskiej władze miasta Zgierza reprezentowała pani Małgorzata Andrzejewska, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji i Młodzieży. Gościem honorowym obydwu konferencji był pan Waldemar Miksa, ogólnopolski koordynator programu Dwujęzyczne Dzieci. Konferencje cieszyły się dużym zainteresowaniem nauczycielek wychowania przedszkolnego z Łodzi i Zgierza. Po raz pierwszy podsumowanie projektu Uczysz się Ty, uczę się ja odbyło się nie w siedzibie WODN, ale w dwóch przedszkolach. Zasłużone podziękowania należą się pani Krystynie Osak, dyrektor Przedszkola Nr 99 w Łodzi oraz pani Dorocie Andrzejewskiej – Tworek, dyrektor Przedszkola Nr 12 w Zgierzu za wspaniałą organizację konferencji oraz przygotowanie zajęć pokazowych, prezentujących pracę nauczycieli z programem Dwujęzyczne Dzieci. Podczas spotkań swoje doświadczenie w promowaniu dwujęzyczności wśród najmłodszych zaprezentowały także nauczycielki innych przedszkoli, uczestniczki programu Uczysz się Ty, uczę się ja. Podczas konferencji w Łodzi głos zabrali także rodzice, którzy zauważają potrzebę codziennego osłuchiwania się dzieci z językiem angielskim w formie zabawy, a także efekty jakie przynosi praca z programem dla rozwoju ich dzieci. Projekt „Uczysz się Ty, uczę się ja będzie kontynuowany" i chętni nauczyciele mogą zawsze do nas dołączyć. Zapraszamy za rok na kolejną konferencję.

 

Zdjęcia z konferencji w Łodzi
Zdjęcia z konferencji w Zgierzu

filmik z konferencji w Łodzi zawierający dobre praktyki z Przedszkola 99 w Łodzi

 

 
Dni Otwarte

dni_otwarte_20190010W dniach 25-26 września 2019 r. w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli jak co roku odbyły się Dni Otwarte. Wielu nauczycieli różnych specjalności skorzystało z bogatej oferty bezpłatnych warsztatów i seminariów, m.in.: „Muzyka Pana Moniuszki”, „Teatr Improwizacji TADAM”, „Fizyka z ludzką twarzą czyli nie taki diabeł straszny”, „Gamifikacja w akcji – jak kształtować umiejętność komunikatywnego mówienia na lekcjach języka angielskiego”, „Mediacje w środowisku szkolnym”, „Dogoterapia – prawdy i mity”, „Matematyczne bajki androidów”. Zorganizowano również konferencję dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej nt. „Jak aktywnie i kreatywnie rozwijać kompetencje kluczowe i jednocześnie realizować podstawę programową?”, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dni Otwarte uświetniły swymi wystąpieniami także pani Izabella Klebańska, autorka książki o Stanisławie Moniuszce oraz pani Prof. Dr hab. Jolanta Zawilska, która podjęła temat „Dopalacze – narkotyki nowej generacji”. Dodatkowo zaprezentowały się także firmy edukacyjne i partnerzy WODN, oferujące nauczycielom ciekawe pomoce dydaktyczne do wykorzystania w pracy z dziećmi i uczniami. Wszystkich dyrektorów i nauczycieli zapraszamy do korzystania z naszej Oferty szkoleń na rok 2019/20.dni_otwarte_20190017
Na kolejne Dni Otwarte WODN zapraszamy za rok!

Cała fotorelacja

 
 Wojewódzkie Forum Kształcenia Zawodowego

Dnia 20 września 2019 r. odbyło się Wojewódzkie Forum Kształcenia Zawodowego w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych Nowoczesnych Technologii Województwa Łódzkiego w Łodzi, przy ul. Narutowicza 122. Konferencja była skierowana do dyrektorów szkół i nauczycieli zajmujących się kształceniem zawodowym i doradztwem edukacyjno-zawodowym w szkołach zawodowych województwa łódzkiego.
W czasie Wojewódzkiego Forum Kształcenia Zawodowego poruszono tematykę zmian w szkolnictwie branżowym i organizację kształcenia zawodowego – temat przedstawiła Pani Emilia Maciejewska, Naczelnik Wydziału w Departamencie Strategii, Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego MEN.
Kolejne wystąpienia dotyczyły programu nauczania zawodu jako obrazu rozwoju szkół oraz ścieżek indywidualizacji kształcenia w zawodzie i w kwalifikacji z wykorzystaniem nowych możliwości organizacji kształcenia.
Zwrócono również uwagę na budowanie bazy kształcenia zawodowego szkoły z udziałowcami i perspektywy rozwoju szkoły zawodowej. Tematyka związana z doradztwem zawodowym obejmowała prezentacje nt. Nowej roli szkół zawodowych w realizacji zadań doradztwa zawodowego oraz doradztwo zawodowe potrzeba czy konieczność? Dyskusja moderowana z udziałem pracodawców dotyczyła tematyki dobrych praktyk w zakresie wspierania szkół przez pracodawców w organizacji i prowadzeniu kształcenia zawodowego. Instytut badań Edukacyjnych zaprezentował kwalifikacje rynkowe dla uczniów – nowe możliwości na rynku pracy.
Tematyka Forum okazała się ważna ze względu na nowe zadania szkół zawodowych w świetle nowych rozporządzeń MEN. Wystąpienia zaproszonych prelegentów spotkały się z dużym zainteresowaniem – uczestniczyło w niej 105 osób.

12 18

6 2

 
Konkurs Kolęd i Pastorałek

Gala FinałowaWe wtorek 15 stycznia 2019 roku w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi odbył się finał V Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek „Kolędujemy razem", którego organizatorami byli Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi i Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi.

Więcej…

 

W ramach obchodów XVI Tydzień Świadomości Dysleksji odbyła się w dniu 21 listopada 2018 r. w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi konferencja na temat „Matematyczne inspiracje – rozwijanie umiejętności uczniów na poszczególnych etapach edukacyjnych."

Została ona objęta honorowym patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego pana Witolda Stępnia, Prezydent Miasta Łodzi pani Hanny Zdanowskiej oraz Łódzkiego Kuratora Oświaty pana Grzegorza Wierzchowskiego.
Konferencję zorganizowano we współpracy z Polskim Towarzystwem Dysleksji oddział w Łodzi, Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną nr 1 w Łodzi oraz Wojewódzką Biblioteką Pedagogiczną w Łodzi. W tym wydarzeniu wzięło udział ponad 120 nauczycieli wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej, nauczycieli matematyki oraz terapeutów pedagogicznych.
Podczas konferencji zaprezentowano prelekcje nt. różnorakich rozwiązań w nauczaniu matematyki na poszczególnych etapach edukacyjnych.

FOTO RELACJA

 

WAZO

Dnia 14 listopada 2018 r. w siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi odbyła się Konferencja Wojewódzkiej Akademii Zarządzania Oświatą Konferencja była skierowana do dyrektorów szkół i nauczycieli zajmujących się doradztwem zawodowym we wszystkich typach szkół.

wazo_2018_0016Tematyka konferencji „Dyrektor szkoły liderem doradztwa zawodowego w szkole” okazała się ważna ze względu na nowe zadania szkoły w świetle nowego rozporządzenia MEN. Wystąpienia zaproszonych prelegentów spotkały się z dużym zainteresowaniem – uczestniczyło w niej 70 osób. Zaproszenie na konferencję przyjęli wybitni specjaliści zajmujący się tematyką doradztwa zawodowego w kraju. Zostały zaprezentowane narzędzia pracy doradcy, które uatrakcyjnią prowadzenie zajęć w szkołach i placówkach. Poniżej przedstawiamy szczegółowy program konferencji.

Rola dyrektora szkoły w organizowaniu doradztwa zawodowego w szkole, dr hab. Małgorzata Rosalska, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu

Współpraca nauczycieli w szkole, w zakresie doradztwa zawodowego i rola w tym dyrektora - warszawskie rozwiązania, Beata Grzelak, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno–Społecznych i Szkoleń

Jak uatrakcyjnić zajęcia z doradztwa zawodowego w szkole z Mapą Karier?, Fundacja Katalyst Edukation, Warszawa

Jak tworzyć swoją przyszłość zawodową?, FUTUR CITY-doradcy przyszłości, Wrocław

Zintegrowany System Kwalifikacji założenia całożyciowego doradztwa zawodowego, Instytut Badań Edukacyjnych, Warszawa

Podsumowując konferencję wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi, Pani Anna Maciejewska podziękowała uczestnikom za bardzo liczny udział. Przygotowane wystąpienia zostały wysoko ocenione przez uczestników.

 

Wojewódzka Konferencja Naukowo-Metodyczna „Uczeń w Sieci”
25 wrzesnia 2018 r.

Organizatorzy: Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi oraz Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi

Problematyka konferencji dotyczyła wyzwań jakie stawia przed nami era mediów cyfrowych. Nasi prelegenci podjęli temat zagrożeń związanych z rozwojem wirtualnej rzeczywistości i nowych mediów, szans jakie dla edukacji daje rozwój nowych technologii, psychologicznych uwarunkowań oraz skutków cyberprzemocy, wdrażania szkolnych systemów przeciwdziałania cyberprzemocy i możliwościach zadbania o prywatność na portalach społecznościowych.

Psychologiczne uwarunkowania i skutki cyberprzemocymgr Iwona LanyciaWODN W Łodzi 

Szkolne systemy przeciwdziałania cyberprzemocy - mgr Katarzyna Paliwoda, Zespół Państwowych Szkół Plastycznych w Łodzi

Profilaktyka cyberprzemocy w szkole - wielka nie(d)oceniona moc sprawcza - mgr Barbara Michalska, Fundacja EduKABE

DAM RADĘ! Jak zaprosić dzieci do zmiany? - mgr Beata Bednarek

Czy można zadbać o prywatność na portalach społecznościowych? – projekt edukacyjny I LO - mgr Paweł Mateja, I LO w Łodzi, WODN 
w Łodzi

W drugiej części konferencji  - Niezbędniku Nauczyciela - odbyły się dwa warsztaty:

Kreatywny internet dla ucznia i nauczyciela, Magdalena Murowaniecka, Anna Pilichowska, WODN w Łodzi (materiały dla uczestników przesyłamy mailem)

Złów Fake-newsa. Jak wspierać wśród uczennic i uczniów krytyczną analizę treści medialnych?, Barbara Michalska Fundacja EduKABE


 

 

           wodn helion logo

konferencja_26_04_18_0002W dniu 26 kwietnia 2018 w siedzibie WODN w Łodzi odbyła się konferencja „Programowanie w edukacji wczesnoszkolnej - gotowe ćwiczenia pomocne przy realizacji podstawy programowej" organizowana przez Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi oraz Helion Edukacja. W konferencji wzięli udział nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej z Łodzi i województwa.
Podczas konferencji zaprezentowano gotowe ćwiczenia dla uczniów w oparciu o infografiki (bez liter i cyfr). Omówiono również działania metodą „przeciągnij i upuść", sposoby przygotowania pracowni. W końcowej części konferencji odbyła się dyskusja podczas której nauczyciele zgłaszali potrzeby w zakresie pracy z uczniami w zakresie edukacji informatycznej.

Fotorelacja


 

 

zdrowie2018_0001W dniu 17 kwietnia 2018 r. w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi odbyła się konferencja „Zdrowie psychiczne dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym wieku szkolnym. Wychowanie do wartości elementem wspierania rozwoju psychicznego dzieci".
Konferencja została zorganizowana we współpracy z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną w Głownie jako odpowiedź na potrzeby środowisk związanych z edukacją, wychowaniem, pomocą psychologiczno-pedagogiczną i medyczną. Celem organizatorów było przybliżenie problematyki zdrowia psychicznego w odniesieniu do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Istotnym czynnikiem prawidłowego rozwoju każdego człowieka jest jego zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Determinuje ono funkcjonowanie jednostki w rzeczywistości społecznej, wpływa na jakość tworzonych relacji, pozwala rozumieć swoje miejsce w świecie. Otaczająca rzeczywistość stawia przed rodzicami, wychowawcami, pedagogami i psychologami coraz to nowe wyzwania w tej sferze. Pani Bogusława Rajska, konsultant WODN w Łodzi wskazała na znaczenie wychowania do wartości , jako niezbędnego elementu wspomaganie rozwoju psychicznego dzieci.
Szczególne znaczenie ma profilaktyka zaburzeń psychicznych a szkoła jest niezwykle ważnym miejscem do jej stosowania. Szkoły są zobowiązane do dbania o zdrowie fizyczne i psychiczne dzieci. Pani Barbara Papierz, konsultant WODN w Łodzi omówiła zapisy Podstawy programowej kształcenia ogólnego w kontekście tematyki konferencji.
zdrowie2018_0002Założeniem tej konferencji było także połączenie wiedzy psychologicznej i pedagogicznej z medyczną. Pani dr Izabella Gerstmann, lekarz specjalista psychiatrii dziecięcej, przedstawiła zagrożenia i czynniki ryzyka wpływające na zdrowie psychiczne dzieci.


Podczas konferencji podjęto też tematykę autorytetu w wychowaniu. Pani Grażyna Kujawiak, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Głownie i konsultant WODN w Łodzi w swym wystąpieniu „Mądry dorosły potrzebny każdemu dziecku" wskazała na istotną rolę dorosłych, jako osób determinujących rozwój dzieci.
Pani Elżbieta Nerwińska z Centrum Pozytywnej Edukacji w Warszawie przedstawiła założenia trzech programów zdrowia psychicznego: „Przyjaciele Zippiego", „Strażnicy uśmiechu" oraz „Apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej" bazujących na założeniach teorii Inteligencji emocjonalnej D. Golemana oraz psychologii pozytywnej M. Seligmana. Program „Przyjaciele Zippiego" jest rekomendowany przez ORE. Został uznany przez Unię Europejską za przykład dobrej praktyki w zakresie promocji zdrowia psychicznego.
Pani Agnieszka Gal, nauczycielka z Przedszkola Miejskiego nr 123 w Łodzi wskazała na znaczenie nieustannego poszukiwania skutecznych rozwiązań w pracy wychowawczej. Omówiła podejmowane działania w zakresie wspierania emocjonalnego swych wychowanków.
Sposoby realizacji zadań wynikających z Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Gminie Zduńska Wola zaprezentowała pani Katarzyna Mazur-Raźniewska, nauczyciel Szkoły Podstawowej w Janiszewicach pełniąca funkcję pełnomocnika Gminy. Przedstawiła kompleksowe działania wspomagania nauczycieli realizujących programy profilaktyczne we wszystkich przedszkolach i szkołach podstawowych gminy.

Fotorelacja


 

 

konferencja_12_04_2018_0007W dniu 10 kwietnia 2018 r. w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieliw Łodzi  odbyła się konferencja „Organizacja pomocy psychologiczno – pedagogicznejw szkołach". Konferencja została zorganizowana we współpracy z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną dla Młodzieży i Specjalistyczną Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną Doradztwa Zawodowego i dla Dzieci z Wadami Rozwojowymi. Tematyka konferencji okazała się ważna w kontekście zmian w edukacji, a także potrzeb dyrektorów szkółi nauczycieli. Przedsięwzięcie spotkało się z ich dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział 115 dyrektorów, nauczycieli, pedagogów i psychologów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.


konferencja_12_04_2018_0009Podczas konferencji poruszano problemy związane z diagnozowaniem i wspieraniem uczniów w kontekście udzielania pomocy psychologiczno – pedagogicznej, a także indywidualizacji procesu kształcenia i wychowania. Wicedyrektor WODN w Łodzi, pani Anna Maciejewska omówiła istotę, cele oraz zasady organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej w szkołach w świetle nowych uregulowań prawnych. Następnie przedstawiciele poradni psychologiczno – pedagogicznych: panie Małgorzata Czyżewska – Pasierbiak oraz Dorota Fornalska w swoich wystąpieniach podjęły tematykę dotyczącą diagnozy funkcjonalnej i nauczania indywidualnego uczniów. Na koniec pierwszej części konferencji dyrektorzy poradni, pani Agnieszka Nowak i pan Dariusz Nowak zaprezentowali założenia projektu, związanego z kompleksowym wspomaganiem szkół i placówek z Łodzii województwa łódzkiego.


W drugiej części konferencji odbyły się warsztaty nt. przygotowania IPETU dla ucznia posiadającego orzeczenie poradni psychologiczno – pedagogicznej, które poprowadził pan Krzysztof Sibielski, konsultant WODN Łódź, a także indywidualizacji procesu kształcenia w oparciu o orzeczenia i opinie wydawane przez poradnie psychologiczno – pedagogiczne, poprowadzone przez konsultantki WODN: Barbarę Papierz i Iwonę Lanycię. Trzeci warsztat poświęcony był pracy z uczniem z trudnościami w matematyce, którego autorkami były panie Wiesława Maksajda - Ptaszek oraz Magdalena Drab z Poradni Psychologiczno – pedagogicznej dla Młodzieży.

Foto w naszej galerii


 

 
Więcej artykułów…