logo-ko-20x10   logop2         logo

Zapraszamy nauczycieli przedszkoli i edukacji wczesnoszkolnej do udziału w OGÓLNOPOLSKIM PROJEKCIE EDUKACYJNYM „JEDZIE POCIĄG Z DALEKA”. Celem projektu jest stwarzanie dzieciom możliwości do spontanicznej, odtwórczej i twórczej ekspresji artystycznej: muzycznej, plastycznej i teatralnej oraz zapoznanie z kulturą wybranych państw europejskich. Projekt jest zgodny z podstawą programową, a zadania pozwalają na jego realizację w nauczaniu zdalnym.

Regulamin

Zadania

Plakat projektu

 

PAŹDZIERNIK: Pierwszy miesiąc działań w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Jedzie pociąg z daleka" już za nami. Uczestnicy poznawali zawody związane z kolejnictwem, historię kolei, inscenizowali wiersze o tej tematyce oraz śpiewali piosenki. Pierwsza część projektu dotyczyła Polski i jej atrakcji turystycznych. W projekcie bierze udział 38 placówek edukacyjnych z całek Polski - przedszkoli i klas 1-3.

 pierwsze działania-small                jedzie pociag small 

LISTOPAD: W listopadzie nasz projektowy pociąg przemierzał Czechy i Słowację. Dzieci uczyły się czeskich piosenek i rymowanek, tańczyły polkę, a także poznawały bajki i legendy naszych sąsiadów. Same także projektowały bilety kolejowe i wykonywały proste animacje. 

jedzie pociag listopad small

 GRUDZIEŃ: Trwa Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Jedzie pociąg z daleka". Nauczyciele przedszkoli i klas 1-3 z całej Polski starają się realizować zadania projektowe związane z poznawaniem wybranych krajów Europy. Niektórzy realizują projekt zdalnie, stacjonarnie lub hybrydowo - w zależności od sytuacji pandemicznej. Najważniejsze że nasz pociąg sunie do przodu. 

Grudniowa podróż odbywała się po kraju, z którego pochodzi piękny świąteczny zwyczaj ubierania choinki. Z okazji świąt dzieci złożyły życzenia kolejarzom, którzy dbają o to, aby droga była bezpieczna i przyjemna. Podróżni uczyli się znanej na całym świecie kolędy „Cicha noc” w języku niemieckim, poznali sylwetkę kompozytora Jana Sebastiana Bacha oraz przypomnieli sobie znane wszystkim baśnie braci Grimmm. 

plakat grudzien2020

STYCZEŃ: W styczniu nasz projektowy pociąg odwiedził naszych wschodnich sąsiadów. I tak na tablicach pojawiły się flagi Rosji, Ukrainy, Litwy i Białorusi. Uczestnicy tworzyli kalendarze na nowy rok,  przypominali sobie postaci z rosyjskich bajek i wykonywali ich maski - mamy wszak karnawał. Poznawali również twórczość kompozytorów rosyjskich i formę baletu na przykładzie "Dziadka do orzechów" Piotra Czajkowskiego. Jak zwykle dużo działań, dużo pomysłów i duuużo radości.

Jedzie pociąg z daleka 01

 LUTY:  Kolejny etap podróży w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Jedzie pociąg z daleka" za nami. Tym razem trasa wiodła do Francji. Wśród zadań projektowych znalazły się: klockowe budowle wieży Eiffla, śpiewanie kanonu "Panie Janie" po francusku, zabawy w impresjonistów i iluzjonistów (przy muzyce kompozytorów francuskich), pokaz mody i zabawy z kogutem - symbolem Francji. Nikt z uczestników nie pokusił się o wykonanie zadania filmowego - nieme kino. Trochę szkoda. Ruszamy dalej. Nasza podróż potrwa do końca maja.

PROJEKT LUTY

MARZEC: Uczestnicy ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Jedzie pociąg z daleka" tym razem zwiedzali Anglię. Nasi mali podróżni poznawali atrakcje turystyczne Anglii i wykonywali makiety symboli tego kraju. Poznali angielską rodzinę królewską i zwyczaj picia popołudniowej herbatki.  Dzieciaki śpiewały angielskie piosenki i poznawały tańce. Wśród zadań pojawiły się także te, które przypomniały bohatera dziecięcych bajek - Kubusia Puchatka.

jedzie pociąg z daleka 3